Formy występowania danych osobowych

Dane osobowe występują w różnych formach. Podstawowy podział obejmuje formę papierową : skorowidze, akta osobowe, faktury oraz elektroniczną: dokumenty na dyskach komputerów, płytach czy pendrivach, bazy danych programów i systemów komputerowych.

Życie okazuje się bardziej złożone niż się nam wydaje. Dziś, dzwoniąc do większości instytucji lub firm, na dzień dobry słyszymy w słuchawce standardową formułę „rozmowa będzie nagrywana jak się nie zgadzasz to się rozłącz„. Jeśli dzwonię by uzyskać informacje, to się nie rozłączę, podczas rozmowy się przedstawię, czasem podam skąd dzwonię, mój numer telefonu już mają i tak zostawiam cały pakiet danych osobowych.  Zdarzają się telemarketerzy czy np. pracownicy banków, którzy sami inicjują telefon i mają czelność by nas nagrywać. W taki sposób tworzy się nowa forma występowania danych osobowych- głosowa.

GIODO w trakcie ostatnich kontroli wskazało na kolejną formę – wizyjną. Monitoring  – cały czas ktoś nas nagrywa, nasz wizerunek, numery tablic naszego samochodu. Wielu właścicieli kamer przemysłowych do niedawna nie zdawało sobie sprawy, że ich nagrania stanowią zbiór danych osobowych. Dane te nie mogą być udostępniane osobom postronnym, a jedynie podmiotom upoważnionym. Bardzo często dochodzi do nadużyć związanych monitoringiem. Sprawdzane są kto do kogo chodzi w godzinach pracy, ile ludzie spędzają czasu na papierosie, kto o której przyszedł i wyszedł z pracy, kto był na skardze u szefa itd … Zbiór danych osobowych zawierający nagrania niczym się nie różni od pozostałych zbiorów danych, taki sam ma status w świetle prawa i na tych samych zasadach powinien być chroniony. Dostęp do nagrań mogą mieć wyłącznie osoby posiadające pisemne upoważnienie nadane przez Administratora Danych.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.