Drugie obywatelstwo – Australia

Australia to ogromny i wyjątkowo piękny kraj, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Owe miejsce na ziemi zachwyca majestatycznymi widokami oraz egzotyczną roślinnością. Znajduje się w dużym oddaleniu od europy, co z pewnością ma swoje zalety. Australia może co prawda zostać wmieszana w ewentualny, światowy konflikt zbrojny. Jednak bezpieczeństwo jej mieszkańców powinno zostać zachowane.

Dlaczego właśnie Australia?

Przeglądając kolorowe foldery biur turystycznych możemy dojść do wniosku, że Australia to swoisty raj na ziemi. Zapewne w takim określeniu będzie sporo prawdy. Rynek pracy jest tam bardzo stabilny (w porównaniu z krajami europejskimi). Nie będzie zatem większego problemu ze znalezieniem odpowiedniego i dobrze płatnego zatrudnienia. Wysokość zarobków również może być dla Nas dość zadowalająca. Pamiętajmy, że w Australii jedna pracująca osoba jest w stanie wyżywić całą, kilkuosobową rodzinę. Stosunek zarobków do kosztów utrzymania także wygląda bardzo obiecująco. Dlatego Australia może być zarówno bezpiecznym azylem, jak i miejscem do którego warto się udać w poszukiwaniu lepszego krańca świata. Omawiając zalety tego kraju warto też wspomnieć o specyfice życia tamtejszych mieszkańców. Australijczycy słyną ze spokojnego i zrównoważonego rytmu dnia. Ich codzienna egzystencja niemal wcale nie przypomina europejskiego pośpiechu i wielogodzinnego wymiaru pracy. Dodajmy do tego proste przepisy podatkowe oraz brak zbędnych formalności. Założenie firmy w Australii jest znacznie łatwiejsze niż zrobienie tego w Naszym kraju. O prostym prawie świadczy chociażby niewielka liczba Urzędów Skarbowych. Przykładowo, w dwumilionowym mieście Brisbane znajdują się zaledwie trzy Urzędy Skarbowe.

Jedyną istotną niedogodnością Australii jest tajemnica bankowa, która pozostała już jedynie fikcją. Kraj jest aktywnym członkiem Organizacji Wspólnoty Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Oznacza to, że wszystkie informacje o Naszych podatkach i stanie konta mogą być analizowane oraz przesyłane pomiędzy Australią, a innymi państwami członkowskimi.

Jak otrzymać obywatelstwo Australii?

Nie jest to zbyt prosta sprawa. Pierwszym krokiem zazwyczaj jest otrzymanie wizy uprawniającej do wyjazdu. W drugiej kolejności możemy ubiegać się o tzw. „permanent resident” (status uprawniający do stałego pobytu na terytorium kraju). Po upływie przynajmniej dwóch lat mamy prawo do ubiegania się o wydanie obywatelstwa australijskiego. Jednak nie jest to takie proste. Musimy zdać test znajomości języka angielskiego IELTS oraz dopełnić wielu formalności. Niezbędne będzie też zaświadczenie o niekaralności i zaświadczenie zdrowotne. Nie bez znaczenia będzie także wykonywany przez Nas zawód, który musi znaleźć się na liście SOL lub MODL. Osoby, których zawód nie znajduje się na takiej liście nie mają szans na ubieganie się o emigrację zawodową.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.