Czy przepisy BHP są potrzebne?

W każdym zawodzie istnieją jakieś przepisy BHP. Pod tym trzyliterowym skrótem znajdziemy rozwinięcie Bezpieczeństwo Higiena Pracy. Te słowa powinny dobrze wyjaśniać znaczenie i wagę przepisów BHP, a także uzasadniać konieczność ich stosowania. By jednak jeszcze bardziej przybliżyć ich rolę, wraz z serwisem www.bhpplus.info szczegółowo odpowiadamy na pytania naszych czytelników.

Czy muszę stosować się do przepisów BHP?

Zdecydowanie tak. Co więcej, nieprzestrzeganie przepisów BHP obowiązującym w twoim zakładzie, może grozić dyscyplinarnym zwolnieniem z pracy. Jest to spowodowane tym, że przepisy BHP mają minimalizować ryzyko występowania wypadków, w związku z nieodpowiednim obsługiwaniem sprzętów i narzędzi, niewłaściwym zachowaniem oraz brakiem ostrożności. Niestosowanie się do przepisów BHP, jest świadomym narażeniem zdrowia i życia swojego, a także innych osób, które mogą pracować na tym samym stanowisku. Rolą pracodawcy jest zapewnienie wszystkim swoim pracownikom bezpiecznych warunków do wykonywania obowiązków zawodowych. Temu właśnie służą przepisy BHP.

Kto ustala przepisy BHP?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – zdrowy rozsądek. Każdy z nas powinien umieć samodzielnie ocenić, czy to co robi jest bezpieczne czy nie. Czy wchodzenie na dach bez lin i uprzęży asekuracyjnych jest bezpieczne? Zdecydowanie nie. Czy poruszanie się po placu budowy bez kasku jest bezpieczne? Również nie. Czy kierowanie wózkiem widłowym bez przeszkolenia jest bezpieczne? Na pewno nie. Przykładów takich sytuacji można mnożyć bez końca. Za stworzenie pełnych instrukcji BHP dla każdego zawodu i stanowiska, odpowiadają specjalne firmy oraz audytorzy. Ich zadaniem jest stworzenie dokumentu, który nazywa się ocena ryzyka zawodowego. W dokumencie takim, bardzo szczegółowo zostaje opisane stanowisko pracy, czynności, które wykonuje pracownik oraz narzędzia i urządzenia, jakimi będzie się posługiwać. Wiedza i doświadczenie BHP-owca, pozwala na rozpoznanie wszystkich zagrożeń, jakie mogą wynikać z nieumiejętnego lub nieprawidłowego posługiwania się nimi.

Szkolenia i kursy BHP

Wiedza ma to do siebie, że nie praktykowana i powtarzana, będzie ulotna. Mimo że większości z nas, przepisy BHP wydają się logiczne i potrzebne, to jednak nie wszyscy tak do nich podchodzą. Lekceważący i bagatelizujący stosunek do przepisów BHP zdarza się w niemal każdym miejscu pracy. Konsekwencją tego są oczywiście wypadki. Zadaniem pracodawcy jest wobec tego, okresowe przeprowadzenie szkoleń BHP dla pracowników konkretnych działów. Szkolenia takie mają charakter obowiązkowy i są prowadzone w godzinach pracy zakładu – zazwyczaj stacjonarnie, przez zewnętrzne firmy BHP. Z każdego takiego szkolenia powstaje lista obecności uczestników, raport, a szkolenie jest zakończone testem, potwierdzającym nabytą podczas niego wiedzę.

BHP na co dzień

W codziennym wykonywaniu obowiązków, o przestrzeganiu przepisów BHP przypominają znaki i instrukcje, umieszczane przy stanowiskach pracy, w pomieszczeniach socjalnych oraz innych dobrze widocznych miejscach – na korytarzach, tablicach ogłoszeniowych itp.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.