Czy kraje islamskie są niebezpieczne dla kultury zachodu?

Jeszcze do niedawna większość krajów europejskich głosiło tolerancję wobec islamskich imigrantów. Osoby, które otwarcie krytykowały islam były niejednokrotnie określane mianem rasistów i islamofobów. Nie brakowało także głośnych akcji społecznych, które namawiały do wszechstronnej tolerancji. Jednak w obliczu ostatnich zamachów coraz głośniej mówi się także o zagrożeniach związanych z „islamizacją” europy. Dlatego warto się zastanowić nad pytaniem: czy wyznawcy islamu faktycznie stanowią zagrożenie dla kultury zachodu?

Krótkie statystyki

Po ostatnim zamachu w redakcji „Charlie Hedbo” dyskusja na temat mniejszości muzułmańskiej jest nieunikniona. Nie braknie osób, które z przerażeniem stwierdzają, że islamizacja europy trwa w najlepsze i jest przeprowadzana na ogromną skalę. Nie jest to jednak do końca prawda. Największe grono wyznawców Allaha zamieszkuje Francję. Według danych statystycznych mieszka tam 4,7 miliona wyznawców islamu, co stanowi, aż 7,5 % populacji kraju. Stosunkowo dużo wyznawców islamu zamieszkuje też Belgię (ok. 6 % populacji kraju), Szwajcarię oraz Austrię (po ok. 5,6 %) populacji. W innych krajach europejskich owa liczba jest znacznie mniejsza. Dla przykładu, w Polsce zamieszkuje ok. 20 tysięcy muzułmanów (czyli mniej niż 0,1 % populacji). Warto jednak zauważyć, że liczba muzułmańskich imigrantów napływających do europy stale rośnie. Na terenach większych miast powstają nowe meczety, a muzułmańskie mniejszości narodowe zyskują coraz większą siłę.

Dwa światy na jednej ziemi

Nie da się ukryć, że kultura krajów europejskich i muzułmańskich jest całkowicie odmienna. Europa zmierza w kierunku rozluźnienia obyczajów, wolności seksualnej, równouprawnienia kobiet i mężczyzn. Islam jest pod tym względem bardzo radykalny. Każdego wyznawcę obowiązują bardzo ścisłe reguły postępowania. Dlatego integracja obu kultur jest bardzo trudna – o ile w ogóle jest możliwa. Wielu zagorzałych wyznawców islamu twierdzi wprost, że zepsute społeczeństwo europejskie jest „przeznaczone do piekieł”. Pamiętajmy jednak, że nie wszyscy muzułmanie są tak ortodoksyjni. W Koranie znajdziemy zapis mówiący: „Zaprawdę, ci, którzy uwierzyli, ci, którzy wyznają judaizm, chrześcijanie i sabejczycy, i ci, którzy wierzą w Boga i w Dzień Ostatni i którzy czynią dobro, wszyscy otrzymają nagrodę u swego Pana; i nie odczują żadnego lęku, i nie będą zasmuceni!” werset 2:62. Warto więc pamiętać, że nie każdy muzułmanin pała nienawiścią do innych kultur. Wiele zapisów Koranu mówi o tolerancji wobec wyznawców innych religii. Oczywiście w gronie muzułmanów znajdują się także bardzo groźni terroryści. Jednak stanowią oni niewielki odsetek spośród imigrantów zamieszkujących Europę.

Publiczna egzekucja kobiety – odcięcie głowy.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.