Brno – historyczna stolica Moraw

Brno to historyczna stolica Moraw, a jednocześnie drugie co do wielkości miasto Republiki Czeskiej. To wyjątkowe miejsce o bogatej historii, ciekawych tradycjach oraz tajemniczym wyglądzie. W sercu miasta znajduje się ratusz, którego pilnuje ponad dwumetrowy smok. Jednak to dopiero początek atrakcji, które czekają na turystów. Brno wygląda pięknie o każdej porze roku i jest chętnie odwiedzane przez turystów z całej Europy.

Najciekawsze atrakcje turystyczne

W czasie II wojny światowej bardzo duża część miasta została zniszczona przez bombardowania. Jednak budynki które ocalały stanowią wspaniałą atrakcją architektoniczną. Najstarszym budynkiem w mieście jest Stary Ratusz. Budowla pochodzi z XIV wieku i jest świetnym przykładem średniowiecznego budownictwa. We wnętrzu budynku znajduje się ciekawa ekspozycja dotycząca historii miasta. Zwiedzając Stary Ratusz warto wejść na szczyt 63 metrowej wieży widokowej. Zobaczymy z niej piękną panoramę miasta, a także ciekawy widok na katedrę św. Piotra i Pawła oraz na wyjątkową twierdzę Spielberg. Z twierdzą wiąże się wiele mrożących krew w żyłach, tajemniczych legend. Warto wiedzieć iż kiedyś pełniła ona funkcję więzienia, w którym przebywali najniebezpieczniejsi więźniowie z całego kraju. Często byli to także wysoko postawieni więźniowie polityczni. Twierdza Spielberg była też wspaniałym neobarokowym zamkiem wzniesionym w połowie XII wieku. Po latach zamek przeszedł kompleksową modernizację i dopiero na koniec został „przerobiony” na twierdzę. Jednak historia zamku nie jest tak dobrze znana i tak popularna jak historia więzienia, które było postrachem dla mieszkańców Czech i całej Europy. Dziś twierdza stanowi wspaniałą atrakcję turystyczną. W jej murach zobaczymy między innymi Muzeum Miasta Brna. Budowla stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków miasta, a jednocześnie pełni funkcje centrum kultury. Z pewnością warto zobaczyć twierdzę Spielberg zarówno z zewnątrz jak i od środka. Podróż po podziemiach, wąskich korytarzach i ciasnych lochach może być ciekawą, nieco tajemniczą i ekscytującą przygodą.

Podziemia Brna

Brno jest wyjątkowo tajemniczym miastem, które po dziś dzień skrywa w sobie wiele tajemnic. Niedawno odkryto w nim wyjątkowy system podziemi zlokalizowany pod Targiem Kapuścianym. Wiele podziemnych szlaków oddano do użytku publicznego. Możemy zatem przechadzać się po podziemnych brneńskich labiryntach. Zobaczymy tam ciekawe ekspozycje i zaczerpniemy wyjątkowego nastroju podziemnego miasta. Warto wiedzieć, iż niektóre podziemia schodzą aż na 8 metrów poniżej poziomu miasta. W podziemiach znajduje się także wyjątkowa piwnica winna oraz pokazowy warsztat alchemika. Podróż po podziemiach może być ciekawą atrakcją dla starszych oraz młodszych podróżników.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.