Blue Hole w Belize

Blue Hole (w tłumaczeniu: Błękitna Dziura) jest jednym z najbardziej widowiskowych i niesamowitych miejsc na Naszej kuli ziemskiej. Blue Hole leży na półwyspie Jukatan, w pięknym Belize. Jest to wyjątkowa jaskinia morska będąca rozpadliną rafy koralowej – okalana przez wody morza karaibskiego, widoczna z kosmosu i absolutnie unikatowa. Tzw. Błękitna Dziura jest wyjątkową atrakcją dla nurków, oraz pasjonatów pięknych, naturalnych widoków.

Czym jest Blue Hole?

Błękitna Dziura to jaskinia morska o wyjątkowych rozmiarach. Jej głębokość wynosi ok. 140 metrów, a średnica zewnętrzna aż 300 metrów. Wokół jaskini znajduje się wspaniały pierścień rafy koralowej, który nadaje Blue Hole niezwykłego, unikatowego charakteru. Pamiętajmy jednak, że to co znajduje się na powierzchni to dopiero skromny początek. Na głębokości 35 metrów pionowe ściany jaskini zaczynają się rozszerzać, ukazując swoje wyjątkowe piękno. Ogromne podwodne stalaktyty, niebywała roślinność oraz niezliczone gatunki zwierząt morskich sprawiają piorunujące wrażenie. Na uwagę zasługuje także wspaniała widoczność. Woda jest tak krystalicznie czysta, że widoczność wynosi ponad 60 metrów. Zatem nie musimy nurkować na zbyt dużą głębokość, by zobaczyć piękne wnętrze Blue Hole.

Gdzie dokładnie znajduje się Blue Hole?

Błękitna Dziura znajduje we wschodniej części malowniczego Belize. Znajdziemy ją na wybrzeżu przylegającym do miasta Belize City – około 80 km od linii brzegowej. Blue Hole znajduje się w samym środku atolu Lighthouse Reef. Prowadzą do niego liczne wycieczki zorganizowane oraz wyprawy oferowane przez indywidualnych przewodników.

Badania Błękitnej Dziury

Jeszcze do 1970 roku Blue Hole była nieznana współczesnej cywilizacji. Nikt nie zwracał na nią uwagi aż do wyprawy Jacquesa-Yves Coustea. Kapitan stworzył przejście w rafie otaczającej rozpadlinę, a następnie dokładnie zbadał cały podwodny krater. Podczas badań nakręcono setki interesujących materiałów filmowych, ukazujących niezwykłe podwodne widoki. Po zakończeniu badań Jacques-Yves Coustea pokazał całemu światu to wyjątkowe dzieło natury. Od tej chwili Blue Hole zaczęła zdobywać rosnącą popularność. Dziś jest powszechnie uważana za jedno z najpiękniejszych (o ile nie najpiękniejsze) miejsce do nurkowania.

Prawa autorskie

Wszelkie materiały (w szczególności: artykuły, opowiadania, eseje, wywiady, zdjęcia) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.